DNA
Dna je chronické onemocnění, vyznačující se zvýšeným množstvím kyseliny močové
v tkáních těla. Projevuje se zvýšenou hladinou kyseliny močové v séru, charakteristickými kloubními příznaky, často i rozmanitými projevy mimo-kloubními, zejména postižením ledvin. Jedná se o metabolické onemocnění, které se dotýká purinů. K onemocnění mohou vést také genetické (dědičné) vlohy. V lidské DNA je již několik desítek milionů let poškozený gen zodpovědný za syntézu enzymu urikáza, který
u většiny ostatních živočichů odbourává kyselinu močovou. Ta je v krvi špatně rozpustná, na rozdíl od metabolitů po štěpení urikázou. Nemocný člověk odbourává puriny příliš rychle a výsledkem je právě zvýšená hladina kyseliny močové.
KYSELINA MOČOVÁ
Postižený organismus produkuje nadměrně enzym xanthin oxidázu (XAO), což vede
k hromadění kyseliny močové v krvi a tkáních, později ke krystalizaci – za působení gravitace – obvykle v chladných spodních částech lidského těla (zpravidla v nohou). Vytvořené jehličkové urátové krystalky pronikají jako skutečné jehly do málo prokrvených tkání, zejména do kloubů, kde způsobují autoimunitní reakce – zánět. Kromě diety se toto nevyléčitelné onemocnění léčí podpůrně za pomoci blokátoru xanthin oxidázy Allopurinolu s obchodním názvem Milurit. Enzym urikáza je možné syntetizovat a používá se při náročných operacích nebo při chemoterapii, kdy je vysoká hladina kyseliny močové riziková.
PŘÍZNAKY
Často se kyselina močová usazuje přednostně v kloubu palce u nohy, ale náchylné
k jejímu ukládání mohou být i jiné další klouby, například kotníky, kolena, zápěstí i klouby prstů. Obvyklým prvním příznakem je prudká bolest. Hovoříme o dnavém záchvatu, kdy se v kloubní tekutině vysráží močan sodný v podobě již popsaných mikrokrystalů a tím pak dochází k zánětu postiženého kloubu a k jeho zčervenání, otoku a vzniku extrémní citlivosti na dotek.
PŘÍČINY
Kyselina močová je vedlejší produkt rozkladu některých potravin, takže dna úzce souvisí s výživou, typickou příčinou je přejídání. Ale na vzniku se mohou podílet i další faktory: některé léky, stres, operace nebo poranění kloubu, infekce, časté rentgenování určitého kloubu při jiné nemoci.
DIAGNÓZA A LÉČBA
Diagnóza se potvrzuje laboratorně a zachycením rentgenových změn na kloubu.
Klasická léčba při akutním záchvatu spočívá v klidu na lůžku, dietě a podávání léků
se salicyláty a kolchicinem.
Dieta při dně je základním terapeutickým i preventivním opatřením.